Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Bau Concierge

Białe Błota

2

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Obalamy mity na temat drewnianych domów prefabrykowanych

Autor: Spectrum Capital, publikacja: 2021-07-20

Prefabrykowane domy drewniane cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Są ekonomiczne. Składa się je szybko. Pod względem użytkowym nie odbiegają od tradycyjnych domów. A to nie koniec ich zalet. Lista jest o wiele dłuższa. Przez wiele lat narosło wokół nich wiele mitów, które wynikają przede wszystkim z nieznajomości technologii. Poniżej obalamy najpopularniejsze mity na temat drewnianych domów prefabrykowanych!

Dom prefabrykowany drewniany

Dom prefabrykowany, czyli jaki?

Prefabrykowane domy drewniane są przejawem postępu technologicznego w budownictwie. Pod względem budowy nieruchomości znacząco odbiegają od domów murowanych.

Pod pojęciem drewnianych domów prefabrykowanych kryją się domy, których większa część elementów została stworzona w profesjonalnym zakładzie wytwórczym. Przy czym przez elementy domów prefabrykowanych należy rozumieć gotowe części domu. Elementami domów prefabrykowanych mogą być również całe przestrzenne moduły, które stanowią większą część domu.

Konstrukcja drewnianego domu prefabrykowanego to między innymi:

  • podłoga,
  • prefabrykowane ściany zewnętrzne,
  • prefabrykowane ściany wewnętrzne,
  • schody,
  • prefabrykowany dach.
Konstrukcja drewnianego domu prefabrykowanego

Oprócz wymienionych powyżej elementów na konstrukcję domu prefabrykowanego składać się mogą również obiekty zewnętrzne, wśród których wymienić można między innymi dostawiany garaż.

Konstrukcje wykorzystywane przy budowie domów prefabrykowanych umożliwiają (w przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa) przeniesienie części procesu technologicznego do odpowiednich zakładów, które są odpowiedzialne za prefabrykację. Zastosowanie takiego rozwiązania ogranicza prowadzone prace budowlane najczęściej do montażu poszczególnych elementów, co w konsekwencji znacząco skraca czas budowy domu. Drewniane domy prefabrykowane buduje się zdecydowanie szybciej niż tradycyjne domy murowane!

Zalety domów prefabrykowanych

Podstawową zaletą drewnianych domów prefabrykowanych jest fakt, iż nie odbiegają one pod względem użytkowym od nieruchomości wybudowanych w tradycyjnej technologii, czyli domów murowanych.

Wśród zalet drewnianych domów prefabrykowanych można wskazać między innymi szybką i bezproblemową budowę nieruchomości, dzięki której właściciel może wprowadzić się w krótkim czasie do swojego domu. Wpływ na szybkość budowy ma kilka istotnych czynników, wśród których wymienić należy przede wszystkim mechanizację produkcji prefabrykatów i ciągłość ich produkcji, czas montażu, ograniczenie do minimum przerw technologicznych i ograniczenie robót wykończeniowych.

Istotną zaletą drewnianych domów prefabrykowanych jest brak sezonowości budowy. Oznacza to, iż dom prefabrykowany można postawić niezależnie od trwającej pory roku. Jednak lista zalet domów prefabrykowanych jest znacznie dłuższa...

Drewno stanowi wytrzymały i trwały materiał, który z powodzeniem wykorzystywany jest w budownictwie.

Drewniane domy prefabrykowane są niezwykle funkcjonalne.

Można z nich budować zarówno domy sezonowe, jak i całoroczne.

Rozwiązania technologiczne stosowane przy budowie domów prefabrykowanych pozwalają zapewnić nowoczesny i niezwykle atrakcyjny wizualnie wygląd nieruchomości, który będzie cieszył oko lokatorów i wzbudzał zazdrość wśród sąsiadów.

Niewątpliwym atutem są również stosunkowo niskie koszty budowy.

Wśród pozostałych zalet drewnianych domów prefabrykowanych wymienić można:

  • brak większej ilości odpadów, jakie pojawiają się podczas budowy,
  • długa gwarancja na żywotność ścian,
  • dobre współczynniki cieplne gotowych ścian prefabrykowanych,
  • łatwość przebudowy ścian działowych,
  • niewielka grubość ścian wpływająca na większą powierzchnię użytkową domu.

Domy, wokół których urosło wiele mitów

Domy drewniane ogólnie cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jednak mimo wszystko jest to wciąż technologia, która jest mniej popularna w kraju niż tradycyjne budownictwo mieszkaniowe. A przecież domy prefabrykowane z drewna cieszą się niezwykłą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie Zachodniej czy krajach skandynawskich.

Nieznajomość wśród społeczeństwa najważniejszych kwestii dotyczących drewnianych domów prefabrykowanych wpłynęła na to, iż na przestrzeni lat urosło wokół nich wiele mitów.

Najczęściej spotykane mity dotyczą:

  • słabej jakości,
  • niestabilnej konstrukcji,
  • łatwopalności,
  • szybkiego wychładzania,
  • nie są całoroczne,
  • posiadają kiepską akustykę.

Poniżej obalamy wszystkie wymienione mity dotyczące drewnianych domów prefabrykowanych.

Mit 1: Drewniane domy prefabrykowane to słaba jakość i wilgoć

Drewniane domy prefabrykowane wykonane są z wysokiej jakości drewna. Proces technologiczny powstawania poszczególnych elementów konstrukcji domu zapewnia wysoką jakość wykonania każdej części, co z kolei gwarantuje wysoką klasę wybudowanego domu prefabrykowanego.

Mitem jest również twierdzenie, że wyłącznie drewniane domy prefabrykowane narażone są na wilgoć, a ze względu na klimat w Polsce nie da się jej zapobiec. Wilgoć może stanowić zagrożenie zarówno w domach murowanych, jak i drewnianych. Na pojawienie się wilgoci w domu niezależnie od zastosowanej technologii wpływ mają przede wszystkim nieodpowiednie zaprojektowanie domu oraz nieprawidłowo wykonana izolacja i wentylacja. Prawidłowo wykonany montaż poparty odpowiednią izolacją i wentylacją uniemożliwia wtargnięcie wilgoci do drewnianego domu prefabrykowanego.

Mit 2: Drewniany dom prefabrykowany posiada niestabilną konstrukcję

Kolejnym mitem na temat drewnianych domów prefabrykowanych jest ich niestabilna konstrukcja. Domy prefabrykowane są trwałe i stabilne. Technologia wykonania drewnianych domów prefabrykowanych zapewnia odporność na działanie warunków atmosferycznych niezależnie od pory roku, a także czynników takich, jak odkształcenia konstrukcji pod wpływem własnego ciężaru skutkujące zawaleniem się domu.

Mit 3: Drewniane domy prefabrykowane są łatwopalne

Mit dotyczący łatwopalności drewnianych domów prefabrykowanych bierze się najprawdopodobniej stąd, że drewno powszechnie kojarzy się z ogniem, kominkiem i ogrzewaniem. Tymczasem drewno stosowane przy budowie drewnianych domów prefabrykowanych posiada odpowiednie cechy wytrzymałościowe.

Niemniej jednak należy pamiętać, iż nie ma technologii, która w 100% zabezpieczałaby lokatorów przed pożarem. Duży pożar stanowi zagrożenie nie tylko dla drewnianych domów, ale również dla domów murowanych.

Mit 4: Drewniane domy prefabrykowane cechuje szybkie wychładzanie

Kolejnym mitem dotyczącym drewnianych domów prefabrykowanych jest ich szybkie wychładzanie. Stereotyp dotyczący chłodu panującego w domach drewnianych jest nieprawdziwy. Bierze się z przekonania, że skoro drewno jest kiepskim przewodnikiem ciepła, to z pewnością nie akumuluje go w sobie. Tymczasem drewno jest słabym przewodnikiem ciepła, ale stanowi również bardzo dobry izolator cieplny.

Sprowadza się to do tego, że drewno nie nagrzewa się tak, jak to ma miejsce w przypadku cegły, ale w przeciwieństwie do niej nie będzie oddawać ciepła przez dłuższy czas. Drewno latem zapewnia przyjemny chłód wewnątrz domu, natomiast w okresie grzewczym gwarantuje mniejsze ucieczki ciepła.

Ponieważ podczas budowy drewnianego domu prefabrykowanego wykorzystywane są różnego typu mechanizmy i materiały izolacyjne, współczynnik przenikania ścian jest w rzeczywistości bardzo niski.

Mit 5: Drewniany dom prefabrykowany nie jest całoroczny

Stereotypem jest również twierdzenie, że drewniane domy prefabrykowane nie są całoroczne. Parametry, jakie posiadają domy prefabrykowane, sprawiają, iż można mieszkać w nich niezależnie od pory roku.

Mit 6: Drewniane domy prefabrykowane idą w parze z kiepską akustyką

Dużą rolę przypisuje się współcześnie parametrom akustycznym. W przypadku drewnianych domów prefabrykowanych panuje błędne przekonanie, że posiadają one wyjątkowo kiepską akustykę, która skutkuje nieustannymi hałasami, jakie słychać w domu, a które dochodzą z zewnątrz. Nikt nie chce mieszkać w domu, w którym nie może zapanować cisza.

Materiały oraz wykonanie drewnianych domów prefabrykowanych zapewnia odpowiednie wyciszenie wnętrza, dzięki czemu właściciele mogą spędzać czas w komfortowych i przyjaznych warunkach.

Czy warto kupić drewniany dom prefabrykowany?

Oczywiście, że tak! Drewniany dom prefabrykowany w niczym nie odbiega od domów murowanych. Jest równie funkcjonalny i wytrzymały, a przy tym posiada całą masę zalet.

Drewniane domy prefabrykowane to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną zamieszkać w swoim własnym domu i posiadają odpowiednie środki finansowe niezbędne na zrealizowanie inwestycji.

To także dobre rozwiązanie dla osób, które zmuszone są z różnorakich względów do zamieszkania na swoim w możliwie najkrótszym czasie.

Osoby niedoświadczone, które zdają sobie sprawę z trudności, jakie można napotkać przy budowie domu murowanego, również powinny zdecydować się na dom prefabrykowany.

Drewniany dom prefabrykowany to także bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących wygodę, estetykę, ekologię, a przy tym dbających o brak zbędnych kosztów, jakie ponoszone są w przypadku tradycyjnego budownictwa.

O czym warto pamiętać, wybierając drewniany dom prefabrykowany?

Wybierając drewniany dom prefabrykowany, należy pamiętać, że działka, na której ma być zlokalizowany dom, musi zapewniać dojazd dużym samochodom ciężarowym.

Konieczne jest posiadanie odpowiedniej wysokości środków finansowych.

Budowa domu prefabrykowanego wiąże się z koniecznością zawarcia umowy z odpowiednią firmą. Dlatego warto powierzyć budowę drewnianego domu prefabrykowanego wyłącznie sprawdzonej i wiarygodnej firmie z dużym doświadczeniem w branży, która zapewnia swoim klientom nie tylko krótki czas realizacji budowy domu oraz budowę i wsparcie na każdym etapie tworzenia domu, ale również takiej, która zapewnia opiekę wykwalifikowanych specjalistów w branży i korzysta z wysokiej jakości użytych materiałów, które są zgodne z obowiązującymi aktualnie normami.

Zobacz też: Producent domów drewnianych

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 461 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o domach szkieletowych